Koalice specializovaných center
pro ženy zažívající násilí

Nové video o překážkách při odchodu z násilného vztahu

Kolektiv Koalice NeNa

16.11.2021

Nové video o překážkách při odchodu z násilného vztahu

“Kam bys šla?”, “Vždyť nemáš peníze!”, “Chceš vzít dětem tátu?”, “Tak mu ujela ruka, a co...”, “Takový sympaťák...” Je mnoho překážek, které brání odchodu z násilného vztahu. Nebuďme jednou z nich a podpořme oběti domácího násilí!

Letošní kampaň projektu Za bezpečný domov se zaměřuje na téma odchodu z násilného vztahu a bariér, na které oběti naráží. Podívejte se na video, které na tyto bariéry upozorňuje. Na projektu Za bezpečný domov spolupracujeme s firmou Ikea a Karlovou univerzitou.

 

 

Ke kampani proběhla 15.11.2021 tisková konference i za účasti zástupkyň Koalice NeNa. Na konferenci byly zveřejněny také výstupy reprezentativního výzkumu, který pro projekt realizovala agentura Kantar. Výzkum se zaměřoval na postoje české veřejnosti právě k problematice domácího násilí. Domácímu násilí by se měla věnovat větší pozornost, soudí většina respondentů. Zároveň ale zpochybňují vinu agresorů.

Názory Čechů na domácí násilí

  • 26 % respondentů si myslí, že oběť si může za násilí částečně sama,
  • 31 % se domnívá, že na agresivitu mají vliv finanční starosti rodiny,
  • podle 56 % respondentů začíná násilí nějakou provokací ze strany ženy.

Oběti násilí řeší řadu překážek. Často bojují se strachem o děti, ale také se strachem, že jim nikdo neuvěří. Výzkum ukazuje, že tyto obavy bohužel nejsou neoprávněné. Situaci komentuje také Branislava Marvánová Vargová z organizace ROSA, která je členskou organizací Koalice NeNa: "Často se okolí dotazuje – proč si ještě neodešla? Já bych chtěla apelovat, aby ze svého slovníku vyškrtlo otázky, které začínají slovem proč. Ta oběť žije ve vztahu, kde se neustále omlouvá.“ 

Skutečné příběhy obětí domácího násilí

Jak vypadají příběhy skutečných obětí domácího násilí? Co každý den zažívají a jakým bariérám čelí? Také to pomáhají dokreslit tyto skutečné příběhy klientek pomáhajících organizací:

 

 

 

 

Zažíváte domácí násilí? Jsme tady pro vás

Chová se k Vám partner ponižujícím způsobem? Cítíte z partnera strach? Nutí Vás partner k sexu nebo sexuálním praktikám, které Vám nevyhovují?  Pokud i vy zažíváte psychické, fyzické nebo sexuální násilí ze strany svého partnera nebo partnerky, nebojte se obrátit přímo na členské organizace Koalice NeNa. Kontakty na organizaci Rosa, Acorus a proFem naleznete zde.