Koalice specializovaných center
pro ženy zažívající násilí

Mural v Holešovicích upozorňuje na problematiku domácího násilí

Katarína Ryšavá

06.04.2023

Mural v Holešovicích upozorňuje na problematiku domácího násilí

V pražských Holešovicích je od března k vidění nástěnná malba umělce Davida Strauzze. Odhalila jej IKEA v rámci kampaně Pro bezpečný domov, na níž se podílíme i my v rámci Koalice NeNa.

K Mezinárodnímu dni žen vznikl na zdi domu na rohu ulice Argentinská a Plynární v Holešovicích na Praze 7 takzvaný mural, tedy nástěnná malba, která zobrazuje ženu, jež má dodávat sílu obětem domácího násilí. Její obličej pokrývají vzkazy vyjadřující podporu, jako například „Nejsi na to sama“ nebo „Násilí do vztahu nepatří“. Mural pro projekt IKEA proti domácímu násilí vytvořil vizuální umělec David Strauzz.

„Když mě IKEA oslovila, abych se stal součástí projektu, který podporuje oběti domácího násilí, hned jsem souhlasil. Mám pocit, že tady v Česku si lidé často myslí, že co je za zavřenými dveřmi domova, to se neděje nebo jim do toho nic není,“ říká Strauzz.

Kromě muralu vznikl také web probezpecnydomov.cz, v rámci kterého chce IKEA informovat o problematice domácího násilí a především se zaměřit na zlepšení právní ochrany obětí.

Jako součást Koalice NeNa společně s Ikeou usilujeme o zlepšení legislativy v této oblasti, pracujeme na přípravě zákona o domácím násilí, jehož hlavní podstatou je jednotná definice, která by domácí násilí jednoznačně vymezila.

S Ikeou a dalšími členy Koalice NeNa, organizacemi ROSA a Acorus, se nám v loňském roce podařilo uzavřít Memorandum o dlouhodobé spolupráci se Středočeským a Jihomoravským krajem. Prostřednictvím tohoto dokumentu se kraje zavazují k tomu, že budou pracovat na zlepšování ochrany obětí domácího násilí a že přijímají Standardy kvality specializovaných služeb pro oběti domácího a genderově podmíněného násilí.

IMG-1188.jpg